All Products
-
Rotary Slip Ring
-
Capsule Slip Ring
-
Signal Slip Rings
-
Fiber Optic Rotary Joint
-
High Frequency Slip Rings
-
Through Hole Slip Ring
-
Separate Slip Ring
-
Pancake Slip Ring
-
High Current Slip Rings
-
Slip Ring Components
-
Non Mercury Slip Ring
-
Pneumatic Hydraulic Rotary Joints
-
Integrated Slip Ring
-
Slip Ring Solutions
-
WilliamJINPAT Slip ring appearance is good, packing carefully, service enthusiasm, need to come again -
MartinFast delivery, good performance and good quality, looking forward to the next cooperation.
Contact Person :
John
Phone Number :
+86 1346 401 9643
Keywords [ 2 channel coaxial rotary joint ] match 26 Products.
2-Channel Slip Ring Coaxial Rotary Joint Operating Smoothly and Reliability
| Specific Impedance: | 50Ω/75Ω |
|---|---|
| Operating Speed: | 0-100 Rpm |
| Working Temperature: | -40℃~ +80℃ |
Electrical Rotary Joint 100rpm RF Electrical Rotary Joint 18GHz Frequency
| Frequency Range: | DC To 18 GHz |
|---|---|
| Peak Power, Max: | 1500 W @ 1 GHz |
| Phase WOW (degrees Max): | 1° |
30MHz Fiber Optic Rotary Joints Ultra Long Life Maintenance Free
| Rotating Speed,Max.: | 100rpm |
|---|---|
| Frequency Range: | DC-30MHz |
| VSWR,max: | 1.2 |
IP40 JINPAT Optical Slip Ring High Frequency Rotary Joints LPHF-01K
| Frequency Range: | DC-30MHz |
|---|---|
| VSWR,max: | 1.2 |
| Name: | Optical Slip Ring |
Dual channel slip ring IP60 for RF coaxial rotary joints with compact signalling slip ring for speeds up to 60 RMP.
| Rotating Speed, Max.: | 60rpm |
|---|---|
| IP Protection Level: | IP60 |
| Life Time, Min.: | 5 Million Revolutions |
RF Coaxial Rotary Joint Dual Channel Slip Rings IP60 with Compact Signal Slip Rings Speeds up to 30rpm
| Rotating Speed, Max.: | 30rpm |
|---|---|
| IP Protection Level: | IP60 |
| Life Time, Min.: | 5 Million Revolutions |
One Channel Slip Ring of 18 DC GHz RF Rotary Joint with SMA Female Connectors
| Frequency Range: | DC To 18 GHz |
|---|---|
| Peak Power, Max: | 1500 W @ 1 GHz |
| Phase WOW (degrees Max): | 1° |
One Channel 18GHz Rotary Slip Ring With SMA Female Connector Multiple Slip Ring Models
| Frequency Range: | DC To 18 GHz |
|---|---|
| Peak Power, Max: | 1500 W @ 1 GHz |
| Phase WOW (degrees Max): | 1° |
Single Channel Slip Ring/ Rotary Joint DC to 18 GHz
| Frequency Range: | DC To 18 GHz |
|---|---|
| Peak Power, Max: | 1500 W @ 1 GHz |
| Phase WOW (degrees Max): | 1° |
Fiber Optic Rotary Joints 23dBm IP40 50mm Gold to Gold 2000rpm Optic slip ring
| Current Rating: | 2A Per Wire |
|---|---|
| Housing Materials: | Aluminum Alloy |
| Operating Speed: | 2000rpm Max. |

