All Products
-
Rotary Slip Ring
-
Capsule Slip Ring
-
Signal Slip Rings
-
Fiber Optic Rotary Joint
-
High Frequency Slip Rings
-
Through Hole Slip Ring
-
Separate Slip Ring
-
Pancake Slip Ring
-
High Current Slip Rings
-
Slip Ring Components
-
Non Mercury Slip Ring
-
Pneumatic Hydraulic Rotary Joints
-
Integrated Slip Ring
-
Slip Ring Solutions
-
WilliamJINPAT Slip ring appearance is good, packing carefully, service enthusiasm, need to come again -
MartinFast delivery, good performance and good quality, looking forward to the next cooperation.
Contact Person :
John
Phone Number :
+86 1346 401 9643
Keywords [ ip40 coaxial rotary joint ] match 12 Products.
4.5GHz RF Coaxial Rotary Joint Single Channel Slip Rings in Compact Signal Slip Rings
| Name: | Coaxial Rotary Joint |
|---|---|
| Channels: | Single |
| Feature: | Light Weight |
RF Coaxial Rotary Joint Dual Channel Slip Rings IP40 with Compact Signal Slip Rings Speeds up to 50rpm
| Rotating Speed, Max.: | 50rpm |
|---|---|
| IP Protection Level: | IP40 |
| Life Time, Min.: | 5 Million Revolutions |
2-Channel Coaxial Rotary Joint 50Ω/75Ω for CCTV Pan Tilt
| Specific Impedance: | 50Ω/75Ω |
|---|---|
| Operating Speed: | 0-100 Rpm |
| Working Temperature: | -40℃~ +80℃ |
2-Channel Slip Ring Coaxial Rotary Joint Operating Smoothly and Reliability
| Specific Impedance: | 50Ω/75Ω |
|---|---|
| Operating Speed: | 0-100 Rpm |
| Working Temperature: | -40℃~ +80℃ |
IP40 JINPAT Optical Slip Ring High Frequency Rotary Joints LPHF-01K
| Frequency Range: | DC-30MHz |
|---|---|
| VSWR,max: | 1.2 |
| Name: | Optical Slip Ring |
Fiber Optic Rotary Joints 23dBm IP40 50mm Gold to Gold 2000rpm Optic slip ring
| Current Rating: | 2A Per Wire |
|---|---|
| Housing Materials: | Aluminum Alloy |
| Operating Speed: | 2000rpm Max. |
30MHz Fiber Optic Rotary Joints Ultra Long Life Maintenance Free
| Rotating Speed,Max.: | 100rpm |
|---|---|
| Frequency Range: | DC-30MHz |
| VSWR,max: | 1.2 |
Fiber Optic Rotary Joint Hybrid Slip Ring
| Wavelength Range: | 650-1650nm ( Customized) |
|---|---|
| Insertion Loss: | <0.5dB |
| Insertion Loss Ripple: | <2dB |
IP40 High Frequency Slip Ring 30rpm For Emergency Lighting Equipment / Robots
| Rotating Speed,Max.: | 30rpm |
|---|---|
| Life Time,Min: | 5 Million Revolutions |
| Isolation,min: | 50dB |
1 Channel HF Rotary Slip Ring 1500W 18 GHz
| Channel Number: | 1 |
|---|---|
| Frequency Range: | DC To 18GHz |
| Peak Power, Max: | 1500W |

