All Products
-
Rotary Slip Ring
-
Capsule Slip Ring
-
Signal Slip Rings
-
Fiber Optic Rotary Joint
-
High Frequency Slip Rings
-
Through Hole Slip Ring
-
Separate Slip Ring
-
Pancake Slip Ring
-
High Current Slip Rings
-
Slip Ring Components
-
Non Mercury Slip Ring
-
Pneumatic Hydraulic Rotary Joints
-
Integrated Slip Ring
-
Slip Ring Solutions
-
WilliamJINPAT Slip ring appearance is good, packing carefully, service enthusiasm, need to come again -
MartinFast delivery, good performance and good quality, looking forward to the next cooperation.
Contact Person :
John
Phone Number :
+86 1346 401 9643
Keywords [ ip40 capsule slip ring ] match 26 Products.
Automation Equipment IP40 Micro Slip Ring 10 Circuits 1A
| Number Of Circuits: | 10 |
|---|---|
| Voltage: | 240 VAC/DC |
| Contact Material: | Precious Metals |
Capsule Slip Ring 56 Circuits 2A LPC063-56A
| Circuits: | 56 CKT |
|---|---|
| Rotating Speed: | 0-300rpm |
| Industrial: | -20℃~+60℃ |
Multi Circuits Capsule Slip Rings LPMS-08A
| Rating Oitage: | 48V AC/DC |
|---|---|
| Working Humidity: | ≤60%RH |
| Protection Level: | IP40 |
Rotary Capsule Slip Ring IP54 Electrical Connector LPC-06B
| Features: | Very Low Contact Resistance |
|---|---|
| Optional: | Rotating Speed |
| Contact Material: | Gold -Gold |
6 Channel Capsule Slip Ring 2A Current for Medical Equipment
| Current Rating: | 2A Per Circuit Or Higher |
|---|---|
| Working Speed: | 0-300rpm |
| Electrical Noise: | MIn1moΩ |
3 Circuit 10A Capsule Slip Ring LPC-03P
| Features: | Very Low Contact Resistance |
|---|---|
| Typical Application: | Rotary Table |
| Optional: | Rotating Speed |
Robotic 6 Circuits Capsule Electrical Slip Ring With Gold To Gold Contact
| Number Of Circuits: | 6 Circuits |
|---|---|
| Hole Diameter: | 1.5~7.0mm |
| Capsule Length: | 31 Mm |
Super Miniature Electrical Slip Ring IP40 LPMS-04C-03
| Life Span: | Customizable |
|---|---|
| Circuits: | 3 Circuits*1A |
| Protection Grade: | IP40 |
Micro Slip Ring 300rpm 8 Circuits 2A With Flange
| Number Of Circuits: | 8 |
|---|---|
| Voltage: | 240 VAC/DC |
| Current Rating: | 2 Amps Per Circuit |
Miniature 8 Circuit Slip Ring Gold Contact 0-300rpm IP40
| Rotating Speed: | 0~300rpm |
|---|---|
| Contact Material: | Gold To Gold |
| Protection Grade: | IP40 |

