All Products
-
Rotary Slip Ring
-
Capsule Slip Ring
-
Signal Slip Rings
-
Fiber Optic Rotary Joint
-
High Frequency Slip Rings
-
Through Hole Slip Ring
-
Separate Slip Ring
-
Pancake Slip Ring
-
High Current Slip Rings
-
Slip Ring Components
-
Non Mercury Slip Ring
-
Pneumatic Hydraulic Rotary Joints
-
Integrated Slip Ring
-
Slip Ring Solutions
-
WilliamJINPAT Slip ring appearance is good, packing carefully, service enthusiasm, need to come again -
MartinFast delivery, good performance and good quality, looking forward to the next cooperation.
Contact Person :
John
Phone Number :
+86 1346 401 9643
Keywords [ rotary slip ring electrical connector ] match 85 Products.
3-Channel RF Rotary Joint with 60RPM Rotating Speed & Frequency Up To 3 GHz
| Number Of Channel: | 3 Channel |
|---|---|
| Rotating Speed: | 60 RPM |
| Case Material: | Aluminum Alloy |
IP65 or IP68 2000rpm, >200 million revolutions, High Frequency Rotary Joint
| Configuration: | Solid-shaft |
|---|---|
| Characteristic: | Multi-channel |
| Insertion Loss , Max: | 1.0 DB |
Dual Channel Optical Rotary Joint 300rpm IP65
| Number Of Circuits: | 2 |
|---|---|
| Lead Size: | Φ26/Φ38*119 |
| Wavelength Range: | 850-1550 |
50 GHz RF Rotary Joint/ Slip Ring with High Working Speed
| Frequency Range: | DC To 50 GHz |
|---|---|
| Peak Power, Max: | 1500 W @ 1 GHz |
| Phase WOW (degrees Max): | 1° |
Rotary Electrical Interface With A Resistance Of 1000 MΩ @ 500 VDC For Testing Device
| Number Of Circuits: | 4 Poles Gold Contact |
|---|---|
| Precision: | High Precision |
| Protection Grade: | IP54 Or Higher |
12 Circuit 5A Electrical Swivel Connector Low Contact Resistance Via Diameter 60mm
| Number Of Circuits: | 12 |
|---|---|
| Current Rating: | 5A |
| Working Speed: | 0-300rpm |
3-Channel Electrical Coaxial Rotary Joint with 3GHz Frequency Range
| Frequency Range: | DC To 18 GHz |
|---|---|
| Peak Power, Max: | 1500 W @ 1 GHz |
| Phase WOW (degrees Max): | 1° |
Single Channel High Frequency Coaxial Rotary Joint 6GHz 100rpm
| Frequency Range: | DC To 6 GHz |
|---|---|
| Rotating Speed , Max: | 100rpm |
| Nut Material: | Brass |
Single Channel Fiber Optic Rotary Joint 1650nm
| Number Of Circuits: | 1 |
|---|---|
| Lead Size: | Lead Size |
| Wavelength Range: | 650-1650nm ( Customized) |
The protection level of the single channel fiber optic rotary joint is as high as IP68
| Number Of Circuits: | 1 |
|---|---|
| Lead Size: | Φ17/Φ26*27.5 |
| Wavelength Range: | 650-1650nm ( Customized) |

