All Products
-
Rotary Slip Ring
-
Capsule Slip Ring
-
Signal Slip Rings
-
Fiber Optic Rotary Joint
-
High Frequency Slip Rings
-
Through Hole Slip Ring
-
Separate Slip Ring
-
Pancake Slip Ring
-
High Current Slip Rings
-
Slip Ring Components
-
Non Mercury Slip Ring
-
Pneumatic Hydraulic Rotary Joints
-
Integrated Slip Ring
-
Slip Ring Solutions
-
WilliamJINPAT Slip ring appearance is good, packing carefully, service enthusiasm, need to come again -
MartinFast delivery, good performance and good quality, looking forward to the next cooperation.
Contact Person :
John
Phone Number :
+86 1346 401 9643
Keywords [ rotary slip ring electrical connector ] match 85 Products.
15 Circuit 100 rpm Separate Slip Ring with 250mm Lead Length for Smooth Electrical Transmission
| Maximum Speed: | 100 Rpm |
|---|---|
| Number Of Circuits: | 15 |
| Voltage: | 240 VAC/DC |
Single Channel Slip Ring/ Rotary Joint DC to 18 GHz
| Frequency Range: | DC To 18 GHz |
|---|---|
| Peak Power, Max: | 1500 W @ 1 GHz |
| Phase WOW (degrees Max): | 1° |
95 Circuits Pneumatic Hydraulic and Electrical Integrated Slip Rings with 10 Million Turns
| Circuits: | 95 Circuits |
|---|---|
| IP Grade: | IP 54 |
| Application: | Thermal Power Station |
6 Circuits Model Miniature Slip Ring in Compact Design with Gold-Gold Contacts
| Number Of Circuits: | 6 |
|---|---|
| Voltage: | 240 VAC/DC |
| Contact Material: | Gold To Gold |
Mniature Slip Ring Connector 44 Circuits LPMS-44S
| Number Of Circuits: | 44 |
|---|---|
| Contact Material: | Gold To Gold |
| Current Rating: | 1A |
Rotary Electrical Connector of 76 Circuits LPC-76A
| Circuits: | 76 Circuits |
|---|---|
| Capsule Length: | 105.65 Mm |
| Speed: | 300 Rpm |
Compact Design Separate Slip Ring with 4 Circuits and 240 VAC/DC Voltage for Flexible UAV Systems
| Voltage: | 240 VAC/DC |
|---|---|
| Current Rating: | 1-3A |
| Working Humidity: | 60%RH Or Higher |
Optical Slip Ring of 1 Channel with IP65 High Protection Level
| Fiber Types: | SM Or MM |
|---|---|
| IP Rating: | Up To IP 65 |
| Working Temperature: | -20 To 65 C |
0 - 200 Rpm Through Bore Electrical Slip Ring Aluminum Housing
| Features: | Compact Size |
|---|---|
| Number Of Circuits: | 8 Circuits |
| Current Rating: | 5A Per Circuit |
5-Channel High-Frequency Slip Ring 5.25GHz IP40 30rpm
| Specifications Channel: | CH1-CH5 |
|---|---|
| Life Time,Min: | 5 Million Revolutions |
| Body Material: | Alumillion Alloy |

