All Products
-
Rotary Slip Ring
-
Capsule Slip Ring
-
Signal Slip Rings
-
Fiber Optic Rotary Joint
-
High Frequency Slip Rings
-
Through Hole Slip Ring
-
Separate Slip Ring
-
Pancake Slip Ring
-
High Current Slip Rings
-
Slip Ring Components
-
Non Mercury Slip Ring
-
Pneumatic Hydraulic Rotary Joints
-
Integrated Slip Ring
-
Slip Ring Solutions
-
WilliamJINPAT Slip ring appearance is good, packing carefully, service enthusiasm, need to come again -
MartinFast delivery, good performance and good quality, looking forward to the next cooperation.
Contact Person :
John
Phone Number :
+86 1346 401 9643
Keywords [ capsule slip ring 100 rpm ] match 66 Products.
Smooth Running Electrical Slip Ring of 36 Circuits 2A LPC-36A
| Circuits: | 36 Circuits |
|---|---|
| Capsule Length: | 57.2 Mm |
| Voltage: | 240 VAC/DC |
6 Circuit Gold Contact Slip Ring 2A 300 RPM LPC-06B
| Protection Grade: | IP54 |
|---|---|
| Working Speed: | 300 RPM |
| Circuits: | 6 |
24 Circuit Slip Ring 240V 2A Gold Contact for Robotic Arm
| Number Of Circuits: | 24 |
|---|---|
| Voltage: | 240 VAC/DC |
| Current Rating: | 2 Amps Per Circuit |
Miniature Slip Ring 18 Circuits
| Operating Speed: | 0-250 Rpm |
|---|---|
| Total Circuits: | 18 |
| Contact Material: | Gold To Gold |
6 Circuit Through Hole Slip Ring 25.4mm 10A 380VAC
| Circuit Number: | 6 |
|---|---|
| Current Rating: | 10A |
| Voltage: | 380VAC |
Miniature Capsule HD Rotary Joint Slip Ring Transferring HD Video Signal
| Working Voltage: | 100 VAC/DC |
|---|---|
| Circuit Number: | 9 |
| Current: | 2~5A |
Slip Ring 56 Circuits 300 rpm 240 VAC/DC
| Circuits Models: | 56 Circuits |
|---|---|
| Current Rating: | 2 Amps Per Circuit |
| Voltage: | 240 VAC/DC |
4-Circuit 5A Pancake Slip Ring with 40mm Hole Size for Industrial Automation and Medical Equipment
| Circuit Number: | 4 |
|---|---|
| Current Rating: | 5A |
| Voltage: | 24 V DC/AC |
High Speed Slip Ring 18 Circuits 2A LPC-18A
| Number Of Circuits: | 18 |
|---|---|
| Contact Material: | Gold To Gold |
| Capsule Length: | 35.03 Mm |
6 Circuit Mini Slip Ring 2A 240V Gold Contacts for Remote Control
| Outer Diameter: | 12.5 Mm |
|---|---|
| Number Of Circuits: | 6 |
| Voltage Rating: | 240 VAC/DC |

