All Products
-
Rotary Slip Ring
-
Capsule Slip Ring
-
Signal Slip Rings
-
Fiber Optic Rotary Joint
-
High Frequency Slip Rings
-
Through Hole Slip Ring
-
Separate Slip Ring
-
Pancake Slip Ring
-
High Current Slip Rings
-
Slip Ring Components
-
Non Mercury Slip Ring
-
Pneumatic Hydraulic Rotary Joints
-
Integrated Slip Ring
-
Slip Ring Solutions
-
WilliamJINPAT Slip ring appearance is good, packing carefully, service enthusiasm, need to come again -
MartinFast delivery, good performance and good quality, looking forward to the next cooperation.
Contact Person :
John
Phone Number :
+86 1346 401 9643
Keywords [ rotary electrical connector ] match 86 Products.
IP68 Fiber Optic Rotary Joint 2000rpm Stainless Steel FORJ
| Housing Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Circuits: | 1 |
| Wavelength Range: | 650-1650 Nm |
2-Channel Slip Ring Coaxial Rotary Joint Operating Smoothly and Reliability
| Specific Impedance: | 50Ω/75Ω |
|---|---|
| Operating Speed: | 0-100 Rpm |
| Working Temperature: | -40℃~ +80℃ |
One Channel 18GHz Rotary Slip Ring With SMA Female Connector Multiple Slip Ring Models
| Frequency Range: | DC To 18 GHz |
|---|---|
| Peak Power, Max: | 1500 W @ 1 GHz |
| Phase WOW (degrees Max): | 1° |
Dual-channel Slip Ring of 4.5GHz RF Coaxial Rotary Joint in Compact Signal Slip Ring
| Rotating Speed, Max.: | 60rpm |
|---|---|
| IP Protection Level: | IP60 |
| Life Time, Min.: | 5 Million Revolutions |
Hybrid Slip Ring 24 Circuits with Low Electrical Noise
| Number Of Circuits: | 24 |
|---|---|
| Voltage: | 240 VAC/DC |
| Contact Material: | Gold To Gold |
RF Coaxial Rotary Joint Single and Dual Channel Slip Rings IP60 in Compact Signal Slip Rings
| Rotating Speed, Max.: | 60rpm |
|---|---|
| IP Protection Level: | IP60 |
| Life Time, Min.: | 5 Million Revolutions |
RF Coaxial Rotary Joint Dual Channel Slip Rings IP40 with Compact Signal Slip Rings Speeds up to 50rpm
| Rotating Speed, Max.: | 50rpm |
|---|---|
| IP Protection Level: | IP40 |
| Life Time, Min.: | 5 Million Revolutions |
48 Channels Slip Rings Pneumatic Rotary Joint Transferring Signals & Compressed Air
| Voltage: | 240 VAC/DC |
|---|---|
| Operating Current: | 2 A |
| Channels: | 36 |
Electrical Slip Ring Integrated with HF Rotary Joint with Multiple Contacts and Customizable Housing
| Voltage: | 240 VDC/AC |
|---|---|
| Contact Material: | Gold To Gold |
| Number Of Circuits: | 25 Circuits / 30 Circuits |
IP65 or IP68 2000rpm, >200 million revolutions, High Frequency Rotary Joint
| Configuration: | Solid-shaft |
|---|---|
| Characteristic: | Multi-channel |
| Insertion Loss , Max: | 1.0 DB |

