All Products
-
Rotary Slip Ring
-
Capsule Slip Ring
-
Signal Slip Rings
-
Fiber Optic Rotary Joint
-
High Frequency Slip Rings
-
Through Hole Slip Ring
-
Separate Slip Ring
-
Pancake Slip Ring
-
High Current Slip Rings
-
Slip Ring Components
-
Non Mercury Slip Ring
-
Pneumatic Hydraulic Rotary Joints
-
Integrated Slip Ring
-
Slip Ring Solutions
-
WilliamJINPAT Slip ring appearance is good, packing carefully, service enthusiasm, need to come again -
MartinFast delivery, good performance and good quality, looking forward to the next cooperation.
Contact Person :
John
Phone Number :
+86 1346 401 9643
Keywords [ rotary electrical connector ] match 86 Products.
4.5GHz RF Coaxial Rotary Joint Single Channel Slip Rings in Compact Signal Slip Rings
| Name: | Coaxial Rotary Joint |
|---|---|
| Channels: | Single |
| Feature: | Light Weight |
Shock Material Rotary Slip Ring Joint Electrical Connector
| Features: | Very Low Contact Resistance |
|---|---|
| Optional: | Rotating Speed |
| Contact Material: | Gold -Gold |
Rotary Electrical Interface With A Resistance Of 1000 MΩ @ 500 VDC For Testing Device
| Number Of Circuits: | 4 Poles Gold Contact |
|---|---|
| Precision: | High Precision |
| Protection Grade: | IP54 Or Higher |
Fiber Optic Rotary Joint Hybrid Slip Ring
| Wavelength Range: | 650-1650nm ( Customized) |
|---|---|
| Insertion Loss: | <0.5dB |
| Insertion Loss Ripple: | <2dB |
8 Circuits Through Hole Slip Ring Transferring Electricity HF and USB Signals
| Features: | Precious Metal Contacts |
|---|---|
| Number Of Circuits: | 8 Circuits |
| Current Rating: | 5A Per Circuit |
Multiple Channel 5A Ethernet Slip Rings Swivel Connector
| Current Rating: | 5A |
|---|---|
| Number Of Circuits: | 12 |
| Working Speed: | 0-300rpm |
12 Circuit 5A Electrical Swivel Connector Low Contact Resistance Via Diameter 60mm
| Number Of Circuits: | 12 |
|---|---|
| Current Rating: | 5A |
| Working Speed: | 0-300rpm |
3-Channel Electrical Coaxial Rotary Joint with 3GHz Frequency Range
| Frequency Range: | DC To 18 GHz |
|---|---|
| Peak Power, Max: | 1500 W @ 1 GHz |
| Phase WOW (degrees Max): | 1° |
One Channel Slip Ring of 18 DC GHz RF Rotary Joint with SMA Female Connectors
| Frequency Range: | DC To 18 GHz |
|---|---|
| Peak Power, Max: | 1500 W @ 1 GHz |
| Phase WOW (degrees Max): | 1° |
Electrical Capsule Rotary Joint 56 Circuit 240V Connector Slip Ring
| Circuits: | 56×2A |
|---|---|
| Voltage: | 240V VC/DC |
| Dynamic Resistance: | ≤35mΩ |

